Vyhľadávanie

Lávové grily

 

Lávové kamene nahrádza u Webera systém FlavorizéryLávové grily a v nich použité lávové kamene sú jedným z materiálov, ktoré sa používajú pri plynových griloch ako médium na prenos tepla medzi plynovými horákmi a roštom grilu. Grily Weber tento systém nepoužívajú, a to z niekoľkých dôvodov. Lávové kamene sa totiž veľmi zle čistia, a vďaka veľmi poróznemu povrchu lávové kamene absorbujú veľké množstvo kvapkajúceho tuku. To potom veľmi často vedie k jeho vzplanutiu, čo má za následok chuťové znehodnotenie alebo dokonca spálenie grilovaného mäsa. Ďalším dôvodom, prečo Weber nepoužíva lávové grily, je nerovnomerné rozloženie žiary nad grilovacím roštom. Vždy bude existovať miesto, kde kamene vedú teplo horšie, a tým tak dochádza k nerovnomernému prepečeniu väčších kusov grilovaného mäsa.

 

Priame grilovanie lávové grily ešte zvládnuGrily Weber používajú namiesto lávových kameňov svoj patentovaný systém Weber Flavorizer. Jedná sa o zvláštne tvarované smaltované, alebo z nerezovej ocele vyrobené profily, ktoré vďaka svojmu tvaru zabraňujú vznieteniu plameňov z kvapkajúceho tuku a zaisťujú rovnomerné rozloženie žiary po celej grilovacej ploche. Kvapkajúca šťava je potom odparovaná späť na grilované mäso, ryby alebo hydinu, a tým dodáva mäsu krásnu vôňu a chuť.
Plynové grily Weber majú až 6 nezávislých horákov, podľa typu sú umiestnené paralelne alebo priečne cez grilovaciu komoru, a sú vybavené príslušným počtom flavorizérových profilov. Kvapkajúci tuk je potom odvádzaný do spodnej hliníkovej misky, pri zatvorenom poklope je úplne znemožnené jeho vznietenie, a tým znehodnotenie grilovaného mäsa .
Nepriame grilovanie už lávové grily nevie Ďalším dôvodom, prečo Weber nerobí lávové grily, je prakticky nemožné nepriame grilovanie väčších kusov mäsa, alebo hydiny. Ak používate plynový grily Weber so systémom Weber Flavorizer, môžete použiť nepriamy spôsob grilovania úplne jednoducho, len reguláciou jednotlivých horákov grilu, čo lávové kamene vďaka rovnomernému rozmiestneniu pod horákmi a nemožnosťou regulácie smeru prúdenia horúceho vzduch v grile nikdy nedokážu.
Zatiaľ čo u priamej metódy grilovania sa dá aspoň trochu hovoriť o podobnosti, u nepriamej metódy lávové kamene, resp. lávový gril zúfalo stráca. Potrebujete pripraviť väčší kus mäsa, alebo celé kurča, kde ku grilovaniu potrebujete viac ako 30 minút a zároveň potrebujete dosiahnuť vysokú teplotu? Pomocou jednouchej regulácie vypnete prostredné horáky grilu, cirkulujúci vzduch potom pracuje za vás ako teplovzdušná rúra, a perfektne griluje mäso na všetkých stranách. Toto skrátka lávové grily nedokážu, tu aj pri najlepšej snahe nedokážete plynule regulovať horákmi pod lávovými kameňmi tak, aby ste podobný efekt vyvolali.

Zpet na hlavnu stránku Grily Grilovanie.sk

Doporučujeme : Kované kliky